برخی از ویژگی‌های مجلات جعلی

/
مجلات جعلی ممکن است ویژگی‌های زیادی داشته باشند، اما در اینجا برخی از اصلی‌ترین آنها اشاره می‌شود که می‌تواند به شما در تعیین مجله معتبر و انتخاب آن کمک کند.

نشریات و کنفرانس‌های جعلی و یغماگر: نشست علمی

/
برگزارکننده: کمیته آموزش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

معرفی شش ابزار شناسایی مجلات چپاولگر: کلیپ آموزشی

/
براساس داده‌های اسکوپوس از میان مقاله‌ هایی که به اسم ایران در این پایگاه ثبت شده، بیشترین مقاله در مجله‌ای با نام Australian Journal of Basic and Applied Science منتشر شده است، در حالی که با یک بررسی سطحی روی این مجله، نشان دهنده بی‌اعتباری آن است.

ده نشانه برای شناسایی مجلات غارتگر و ابزارهای آن

/
همانطور که در مقاله مجلات غارتگر چه مجلاتی هستند؟ اشاره کردیم، هدف  اصلی مجلات غارتگر بهره برداری و طعمه قرار دادن محققان و دانشگاهیان و نیاز آنها به انتشار نتایج تحقیقاتشان است. چون نویسندگان را فریب می دهند، اینگونه نشر را نشر انگلی parasitic یا فریب ‏دهنده deceptive و غارتگر predatory می ‏نامند.

مجلات غارتگر چه مجلاتی هستند؟

/
براساس داده‌های اسکوپوس از میان مقاله‌ هایی که به اسم ایران در این پایگاه ثبت شده، بیشترین مقاله در مجله‌ای با نام Australian Journal of Basic and Applied Science منتشر شده است، در حالی که با یک بررسی سطحی روی این مجله، نشاندهنده بی‌اعتباری آن است.

چگونه قابل اطمینان بودن یک کنفرانس را بررسی کنیم:بیان چک لیست

/
برای محققان مهم است که بتوانند کنفرانس های غارتگر را شناسایی کنند. محققان باید قبل از ثبت نام در یک کنفرانس، تمام جزئیات را با دقت بررسی کنند. ترجیحاً باید در کنفرانس هایی شرکت کنید که از سوی انجمن های علمی برگزار شده یا کنفرانس‏ هایی که همکاران یا اساتیدتان از آنها شنیده‏ اند یا در آن شرکت کرده‏ اند.

چگونه بفهمیم دعوت‌نامه ارسال شده به ایمیل مان از کنفرانس های غارتگر است؟

/
اگر می‌خواهید بفهمید که آیا دعوت‌نامه های ارسالی از کنفرانس های غارتگر است یا خیر؟ از خودتان  سؤال‌های زیر را بپرسید. این سوال ها علائم هشداری هستندتا در دام این کنفرانس ها نیافتید.

Loading