عنوان: دکامرون

نویسنده: جووانی بوکاچیو

ترجمه: محمد قاضی

ناشر: نشر مازیار


دکامرون، مشهورترین اثر جووانی بوکاچیو، نویسنده سده چهاردهم میلادی کشور ایتالیا است.عنوان کتاب یعنی دکامرون از دو واژه ی یونانی «ده» و «روز» گرفته شده است. کتاب دارای صد داستان کوتاه است و نویسنده آن را به سبک هزار و یک شب نگاشته است.  مواد خام قصه‌ ها از افسانه‌ های یونانی، رومی و دیگر کشورهای مشرق زمین و از زندگی روزمره مردمان است.
او کتاب را بلافاصله پس از شیوع طاعون سال 1348میلادی در شهر فلورانس نوشت.
چارچوب راویان اصلی کتاب را هفت زن کشیش و سه مرد جوان تشکیل می‌دهد. آنها برای فرار از طاعون، فلورانس را ترک کرده، به خانه‌ های ییلاقی اطراف شهر پناه می‌برند و در آنجا برای اینکه ذهن خود را از آن رخداد دور کنند به قصه‌ گوئی برای یکدیگر در ده شب می‌پردازند.
موضوعات داستانها درباره قدرت دارایی، قدرت خواست آدمی، داستانهای عاشقانه، جاه طلبی کشیشان و سوء استفاده از دین و مذهب،حقه هایی که زنان به مردان می زنند، داستانهایی از عفت و پاکدامنی، به ریشخند گرفتن شهوت و طمع کشیشان و … است.
ترجمه کتاب بسیار عالی، وزین و دقیق است. این روزها همه ما، رنج یک بیماری همه گیر را تجربه می کنیم، رنجی که نویسنده کتاب در قرن ۱۴ میلادی نیز تجربه کرده است. کتاب به سادگی و به روشنی راه حلی برای کاهش رنج می دهد تا کمی از فضای پرالتهاب این روزها فاصله بگیریم.

Loading

امتیاز بدهید