نه سر نخ برای تشخیص یک کنفرانس غارتگر

در این مقاله نه نشانه برای شناسایی یک کنفرانس غارتگر را به شما خواهم گفت. همانطورکه در مقاله گذشته بیان کردم کنفرانس های غارتگر، کنفرانس ها یا همایش هایی هستند که هدف آنها فقط کسب درآمد است. این کنفرانس ها، توسط شرکت‌های تجاری برگزار می شوند که هیچ ارتباطی با یک سازمان، انجمن علمی، دانشگاه و موسسه تحقیقاتی معتبر ندارند. در زیر این نه سر نخ را به شما می دهیم:

کنفرانس عنوانی بسیار اغراق‌آمیز دارد.

آیا عنوان کنفرانس برای چکمه‌های آن کمی بزرگ به نظر نمی‌رسد؟ کلمه ‏های بین‌المللی” و “جهانی” دو کلمه کلیدی هستند که توسط برگزارکنندگان کنفرانس غارتگر برای جلب‌توجه شرکت‌کنندگان استفاده می‏شود. مثل “کنگره جهانی علوم ریاضی” یا “کنفرانس بین‌المللی تجارت و اقتصاد” . اگر کنفرانس ادعای بین‌المللی می‏ کند و نویدهای بزرگ می‏ دهد، اما برگزارکنندگان یا کمیته علمی آن فقط از یک کشورند، محتاط باشید.

برنامه ‏های کنفرانس بسیار گسترده است.

آیا برنامه ‏های کنفرانس، سعی می‌کند همه‌چیز را به‌جز سینک آشپزخانه پوشش دهد؟  این کنفرانس‌ها به‌هیچ‌وجه تخصص ندارند و تلاش می‌کنند رشته‌های مختلف را در خود جای دهند یا به روش‌های غیرمعمول با هم ترکیب کنند. این کنفرانس‏ها فاقد اعتبارند. اصطلاح “میان‌رشته‌ای multidisciplinary” می‌تواند نکته خوبی باشد. این روش به‌طورمستقیم محققان تازه‌کار را هدف قرار می‌دهد که چون از پذیرش مقاله‏ شان در کنفرانسی با چنین برنامه گسترده‌ای خوشحال می‌شوند.

زبان وب‌سایت کنفرانس، غیرقابل‌قبول است.

آیا وب‌سایت کنفرانس به طرز عجیب‌وغریبی با خطاهای املایی و گرامری نوشته شده است یا خیر؟ محتوای ضعیف می‌تواند نشانه خوبی باشد که برگزارکنندگان پشت آن از مشروعیت کمتری برخوردارند.

سازمان‌های مشهوری کنفرانس‏های کم ‏سابقه را حمایت می‌کنند.

آیا عدم تطابق بزرگی بین مشخصات کنفرانس و مشخصات حامیان آن وجود دارد؟ کنفرانس‌های جعلی غالباً مدعی‌اند که سازمان‌های بزرگ حامی آن‌ها هستند.اگر همایش حمایت‌کنندگان مهمی دارد، اما دوستانتان هرگز از آن چیزی نشنیده‌اند، ممکن است کنفرانس جعلی باشد. کنفرانس‌های غارتگر هر چیزی را امتحان می‌کنند تا معتبر به نظر برسند و این اغلب به معنای چسبیدن به برخی از سازمان‌های مشهور است. به اعضای کمیته علمی توجه کنید، کنفرانس‌های غارتگر افراد مشهور و شناخته شده حوزه را فهرست می‌کنند تا محققان را فریب دهند.

اطلاعات تماس برگزارکنندگان وجود ندارد یا کاملاً درست نیست.

آیا یافتن اطلاعات تماس، برگزارکنندگان دشوار است؟ کنفرانس‌های غارتگر غالباً سعی می‌کنند جزئیات تماس را سمبل کنند یا شماره تلفن‌های جعلی اعلام کنند یا صندوق پستی را مخفی کنند.

کنفرانس دیگری با نام مشکوک مشابهی از قبل وجود دارد.

وقتی نام کنفرانس را جستجو می‌کنید، آیا کنفرانس دیگری با عنوان مشابه با کنفرانس بازیابی می‌شود؟ کنفرانس‌های دروغین علاقه دارند که به رویداد خود نامی  که نزدیک به یک کنفرانس معتبر و شناخته شده است بدهند .

همایش یا برگزارکنندگان آن، همکاران شناخته‌شده‌ای دارند.

هنگام جستجوی کنفرانس یا اسامی برگزارکنندگان آن، آیا پیوندهایی به کنفرانس‌ها یا مجلات غارتگر شناخته شده دارند؟ به‌ندرت این برگزارکنندگان به‌تنهایی فعالیت می‌کنند. از اسامی افراد شناخته شده در حوزه بدون اطلاع آنان استفاده می‏ کنند.

می توانید کنفرانس را در فهرست Beall’s list of predatory journals و Caltech Library’s list of predatory conferences بررسی کنید. همچنین نام سازمان را در گوگل به همراه کلمه “غارتگر” یا predatory جستجو کنید. ممکن است برخی محققانی که درگذشته فریب‌خورده‌اند، تجربه خود را منتشر کرده باشند.

برگزارکنندگان هزینه‌های بالاتر از حد معمول را دریافت می‌کنند.

آیا هزینه کنفرانس بالاتر از حد استاندارد در حوزه شما است؟ مطمئناً، هزینه‌های کنفرانس می‌تواند متفاوت باشد، اما یک روش معمول برگزارکنندگان کنفرانس جعلی، دریافت هزینه ثبت‌نام بالا برای رسیدن به سود بالاست. بنابراین محتاط باشید. اگر همایش هزینه بیشتری را می‌خواهد، زنگ های هشدار باید شروع به زنگ زدن کنند.

کنفرانس به‌طور غیرمعمول فراوان است.

آیا وقتی کنفرانس یا برگزارکنندگان را گوگل می‌کنید، نتایج زیادی بازیابی می شود؟ اگر همایش مشابهی، چندین‏بار در شهرهای مختلف برگزار می‌شود یا برگزارکننده، چندین همایش همزمان را برگزار می‌کند، بااحتیاط شدید عمل کنید. کنفرانس‌های غارتگر در بین کشورها فراوان هستند و 3 تا 4 کنفرانس در سال برگزار می‌کنند و درنتیجه سود خوبی حاصل می‌شود.

بررسی، بررسی، بررسی. هشدار می دهیم و به یاد داشته باشید، اگر چیزی بوی خاموشی می دهد، احتمالاً مشکوک است. 

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *