چگونه مقاله یک مجله علمی را بخوانیم؟

گاهی پیش می آید زمان زیادی ندارید و مجبورید تعدادی از مقالات را در زمان کوتاهی مطالعه کنید. شاید این مساله موجب استرس و سردرگمی شما شود و نگذارد حواستان را جمع کنید. در زیر تعدادی رهنمود برای کمک به شما بیان می شود:

آرام باشید: همیشه این اتفاق برای هر پژوهشگری می افتد.

مطمئن شوید که برای دریافت اطلاعات در چارچوب ذهنی کاملی هستید و هیچ چیزی که باعث حواس پرتی شما شود و ذهن‏ تان را سرگردان کند وجود ندارد.

یک مداد و کاغذ بردارید.

هنگامی که می نویسید، بیشتر به آنچه می خوانید توجه می کنید، بهتر است، ایده ها و مطالب مهم مقاله را برای یادآوری یادداشت برداری کنید.

اولین کار مهم

چکیده (Abstract) را بخوانید…

چکیده  خلاصه و عصاره ای از مقاله است، بنابراین ابتدا آن را بخوانید زیرا حاوی نکات مهم است.

مقدمه (Introduction) را بخوانید…

به آن به عنوان یک داستان فکر کنید، باید شخصیت های اصلی و صحنه  را بشناسید. بافت و زمینه همه چیز است. مقدمه جهت گیری مقاله و آنچه قرار است به آن برسد  نشان می دهد

یافته ها/بحث (Findings/Discussion) را بخوانید…

 اگر وقت ندارید، مستقیماً به بخش یافته ‏ها و بحث بروید. حتی اگر 15 دقیقه هم وقت ندارید، بهتر است بخش ‏هایی از یافته‏ ها را که به پرسش‏ های پژوهش پاسخ می‏ دهد بخوانید.

نتیجه گیری (Conclusion) را بخوانید… خوشبختانه همیشه در پایان مقاله، سوالات پژوهش بی‏جواب باقی نمی‏ ماند. جمع‏بندی ایده‏ها و تکرار نکات اصلی و یافته‏ های پژوهش و نتیجه ‏گیری از استدلال‏ ها در این بخش بیان می‏ شود.

نکات مهم

با دقت بخوانید، اگر فقط مرور سطحی کنید، ممکن است بدون اینکه از موضوع مقاله سر دربیاورید، فقط تعدادی کلمات تصادفی در سرتان شناور شود، خطر دور شدن از موضوع برای شما وجود دارد.

وقت فراغت دارید؟ اگر وقت بیشتری دارید، چند جمله اول از هر عنوان اصلی و فرعی را بخوانید. حرکت هوشمندانه

به محدودیت ‏ها (Limitations) و کاربردهای (Implications) مقاله توجه داشته باشید. برای بهبود درک خود از مقاله، به روش ‏های بکارگیری نظریه ‏ها و نتایج مقاله در عمل و واقعیت فکر کنید.

 

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *