بیست و پنج نکته برای بهبود مقاله پژوهشی خود

ناشری به نام MDPI بیش از 227 مجله در همه رشته‌ها بصورت دسترسی آزاد و رایگان منتشر می‌کند. یک کار جالب کرده! مقالاتی را که در طی 25 سال بدستش رسیده، بررسی کرده و 25 نکته را برای افزایش آگاهی و بهبود مقالات به پژوهشگران پیشنهاد داده است. در این نوشته این نکات را بیان می کنم.

فهرست مطالب

1.یک عنوان خاص و دقیق انتخاب کنید.

عنوان شما باید نمای کلی از مقاله شما باشد. این باید دقیق و مشخص باشد، منعکس کننده محتوای مقاله، بدون اصطلاحات فنی منحصر به فرد در این زمینه.

2. زیرنویس‌ جدول، نمودار، شکل و عنوان بخش‌ها دقیق و مشخص باشند.

زیرنویس های جدول و شکل و عناوین بخش نیز باید دقیق و مشخص باشند، به خوانندگان امکان می‌دهد تا به سرعت به محتوای موردنیاز خود برسند.

3. چکیده را جذاب بنویسید.

چکیده اولین چیزی است که افراد می‌خوانند؛ بنابراین می‌تواند خوانندگان شما را جذب یا فراری دهد. اینجاست که باید دیگران را ترغیب کنید مقاله شما را بخوانند. یک چکیده واضح، که به طور خلاصه دستاورد پژوهشی شما را نشان دهد، باعث می‌شود تا فضای بسیار خاصی را در حوزه تخصصی خود پیدا کنید.

4. چکیده گرافیکی یا فیلم از خلاصه مقاله تهیه کنید.

یک راه عالی برای برجسته‌سازی فوری مقاله خود این است که چکیده‌ای از پژوهش خود را بصورت فیلم ویدیویی تهیه کنید که روش مقاله را توصیف کند. این کار در نگاه اول جذابیت زیادی در نزد خوانندگان دارد.

5. کلیدواژه‌های استاندارد و خاص مقاله خود را انتخاب کنید.

ویگاه مجله از کلیدواژه‌ها برای نمایه‌سازی استفاده می‌کند. کیدواژه‌ها دقیق باشند و فقط کلیدواژه‌های عنوان نباشد.

6. مطمئن شوید که پژوهش شما جدید است.

 یکی از عوامل کلیدی است که از داوران خواسته می‌شود؛ مقاله شما را بر اساس آن ارزیابی کنند. پژوهش شما باید دانش فعلی را در حوزه تخصصی موردنظر پیشرفت دهد، نه اینکه آنچه  وجود دارد را دوباره تکرار کند. سردبیر و داوران مقالاتی را دوست دارند که مرزهای دانش را تغییر دهد و نتایج جدید و غیرمنتظره‌ای دارد.

7. ساده و درست و روان بنویسید.

وقتی نوبت به پژوهش می‌رسد، به آسانی می‌توانید در پیچ و خم مقاله خود گم شوید؛ اما ساده و روان نوشتن آن ارزش زیادی دارد. سعی کنید برای مخاطبان غیرمتخصص بنویسید. تصور کنید که  محقق فوق دکترا از حوزه دیگری مقاله شما را می‌خواند. این به معنای هیچ لغت فنی یا اصطلاحات غیرضروری است.

8. اطمینان حاصل کنید که نتایج شما به اندازه کافی هیجان‌انگیز است.

نتایج شما نه تنها باید جدید باشد، بلکه باید درخور توجه باشد. اگر نتایج به اندازه کافی هیجان‌انگیز باشد که دیگران را ترغیب کند، باعث استناد بیشتر به مقاله شما می‌شود.

9. از دستورالعمل مجله پیروی کنيد، حتي در مراحل اوليه.

داوری می‌تواند  فرآیند اعصاب خردکن باشد و باید منتظر باشید مجله، مقاله شما را می‌پذیرد یا خیر. با ارائه مقاله خود در ساختار مجله، شانس خود را برای داوری خوب افزایش دهید.

10. موضوع مقاله مرتبط با دامنه موضوعی مجله باشد.

برخی از مجلات دامنه وسیعی دارند و برخی دیگر  دامنه بسیار محدودتری دارند. مقالات پژوهشی باید به خوبی در محدوده موضوعی مجله قرار گیرند.

11. مقاله را مختصر نگه دارید. عبارت‎‌ها و جملات اضافی را حذف کنید.

اطلاعات اضافی، باعث بوجود آمدن ابهام در مقاله می‌شود و مشخص نشدن دقیق هدف پژوهش شما می‌شود.  متن را چندبار مرور کنید، آیا مطالبی وجود دارد که  بدون آن ممکن است لطمه‌ای به مقاله بخورد؟

12. خوداستنادی زیاد (استناد به آثار گذشته خود) نکنید.

شاید شما بخواهید به مطلبی اشاره کنید که قبلاً در مقاله قبلی به آن اشاره کرده‌اید. بسیار مراقبت باشید؛ زیرا استفاده مجدد از کلمات مقاله قبلی و بدون استناد سرقت علمی به حساب می‌آید.

13. با نویسندگان همکار در ارتباط باشید.

14. اشکالات و سوالات خود را با نویسنده‌(گان) همکار مبادله و به اشتراک بگذارید.

15. ابتدا روش و نتایج را بنویسید، سپس چکیده، مقدمه و نتیجه را بنویسید.

 معمولاً توصیه می‌شود، محتوا و لحن مقاله شما ممکن است در حین نوشتن کمی تغییر کند، به این معنی که مقدمه و نتیجه‌گیری در پایان بیشتر اصلاح می‌شود.

16. انسجام و پیوستگی مقاله را کنترل کنید.

17. نقشه‌ها و نمودارها و تصاویر باید دارای وضوح بالا باشد و دقیقاً نحوه انجام پژوهش را نشان دهد.

18. نمودارها یا شکل‌های خود را با استفاده از بسته‌های نرم افزاری تخصصی سفارشی کنید.

19. زبان مقاله را بهبود دهید.

20. برای ساختاربندی مقاله خود، دستورالعمل مجله هدف را دنبال کنید.

21. از افرادی که به مقاله شما كمك كردند، قدردانی كنيد.

22. اهمیت فهرست منابع را فراموش نکنید.

23. هرگونه تعارض منافع را اعلام کنید.

همه نویسندگان و دست‌اندرکاران باید بیان کنند که آیا می‌خواهند نام‌شان در پژوهش بیاید یا خیر. این شامل هرگونه ارتباط (مالی یا غیرمالی) با سازمان‌ها یا دولت‌ها است.

24. چند بار متن مقاله را بخوانید.

25. مقاله خود را تبلیغ کنید.

این مورد مربوط به بعد از چاپ مقاله  است. به اشتراک گذاشتن مقاله خود به صورت آنلاین باعث می‌شود که در معرض دید دیگران  قرار بگیرند و  احتمال استناد به مقاله شما را افزایش می‌دهد.

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *