مفاهیم پژوهش: روش پژوهش چیست؟

در مقاله روش شناسی پژوهش چیست؟ با انواع روش شناسی پژوهش با توجه به معیارهای مختلف آشنا شدید.

در این مقاله قصد دارم به در ادامه بیان مفاهیم پژوهش به روش پژوهش (تحقیق) بپردازم. بی شک آشنایی با مفاهیم و فلسفه آن ها، علاوه بر شفاف سازی، به شما درک صحیحی برای انجام پژوهش به شیوه علمی خواهد داد.

همانطورکه در گذشته بیان کردیم پژوهش یا تحقیق عبارتند از جستجوی نظام یافته برای یافتن پاسخ یا راه حل مناسب با استفاده از روش‏های شناخته شده علمی است. کلید این توصیف همان یافتن پاسخ برای سوال مشخص یا راه حل برای مساله ای خاص است. برای مثال استفاده از روش کمی یا کیفی برای حل مساله تحقیق

روش (Method)، مهمترین عنصر متشکله در تحقیق است. روش به رویه یا فرایند رسیدن به هدف اشاره دارد  یا به عبارتی گام هایی است که محقق برای گردآوری و تحلیل داده ها برمی دارد. برای مثال بخش روش ‏شناسی در مقاله یا فصل روش ‏پژوهش در پایان نامه

پیش از این بیان شد روش شناسی پژوهش (Methodology) به مجموعه ای از تدابیر، فنون، شیوه ها و ابزارها اشاره دارد که برای دستیابی به پاسخ و یافتن راه حل در خدمت پژوهش قرار می گیرد. روش شناسی نوعی جهان بینی است که بر چگونگی ارائه سوال پژوهش و تصمیم در مورد روش و تحلیل داده ها تاثیر دارد و رویکرد مورد استفاده توسط محقق برای هدایت و انجام پژوهش است. به عبارتی بحث درباره روش های تحقیق است. برای مثال روش های تحقیق در علوم انسانی چیست؟ تفاوت بین پژوهش کمی و کیفی چیست؟ رویکرد روش های پدیدارشناختی و گرانددتئوری چیست؟

روش زیرمجموعه روش شناسی تحقیق است.

بخش روش در مقاله پژوهشی مانند نوشتن یک گزارش سفر است و نقشه راهی است که خوانندگان را در یک سفر واقعی که نویسنده برای رسیدن به مقصد طی کرده، هدایت و راهنمایی می کند.


Methodology refers to the overarching strategy and rationale of your research project. It involves studying the methods used in your field and the theories or principles behind them, in order to develop an approach that matches your objectives.

Methods are the specific tools and procedures you use to collect and analyze data (for example, experiments, surveys, and statistical tests).


روش به سوال how پاسخ می دهد یعنی “چه چیزی شما برای حل مشکل انجام دادید”

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *