شش شاخص سنجش موفقیت یک پژوهشگر

/
شاخص های سنجش پژوهشگران ابزارهایی هستند که برای ارزیابی و رتبه…

گوگل اسکالر ابزار ایجاد پروفایل پژوهشی: فیلم آموزشی

/
گوگل اسکالر یک موتور کاوش علمی است که در سال 2004 ایجاد شد. از سال 2011 این امکان ایجاد شد که بتوان پروفایل ایجاد و مقالات خود را وارد کنید. هر بار به یکی از مقالات شما استناد می شود، اطلاع می دهد. بنابراین میزان استنادات به مقالات را می توان رصد کرد. همچنین پروفایل شما را در نتایج گوگل اسکالر می آورد.

شبکه اجتماعی مندلی چیست؟

/
مندلی یک شبکه اجتماعی دانشگاهی است که به شما کمک می‌کند مقالات مورد علاقه خود را سازماندهی کنید، با دیگران به صورت آنلاین همکاری کنید و آخرین ایده پژوهشی خود را کشف کنید . همچنین پژوهشگران می توانند در مندلی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها،  دیدن مقالات جدید در حوزه پژوهش خود و  بحث درباره پیشرفت‌های جدید فعالیت کنند.

پلامکس متریکس: شاخص سنجش اثرگذاری علمی

/
 در طی دو دهه گذشته، نحوه استفاده و ارتباط مردم با منابع علمی کاملا تغییر یافته است. مردم غالبا از طریق شبکه‌های اجتماعی درباره مطلبی یاد می‌گیرند و برای یافتن آن جست‌‌وجو می کنند. همچنین آنها برای دست یافتن به مطالب علمی خود از طریق هزاران سایت شامل واسپارگاه دسترسی آزاد اقدام می‌کنند. بنابراین جامعه پژوهش برای تعیین مهم‌ترین و ارزشمندترین پژوهش علاوه بر شاخص های مبتنی بر شمارش استناد به شاخص های آلتمتریکس یا دگرسنجه ها توجه کرده اند.

نمره توجه آلتمتریک: شاخص سنجش و ارزیابی اثرگذاری علمی

/
در گذشته از میزان استناد به عنوان شاخص سنجش اثرگذاری علمی استفاده می شد، اما امروزه در کنار شاخص استناد، آلتمتریکس یا دگرسنجه ها هم به عنوان یکی دیگر از شاخص های ارزیابی و سنجش اثرگذاری علمی آثار در نظر گرفته شده است.

دگرسنجی یا آلتمتریکس چیست؟

/
در دنیای علم ستون فقرات علم سنجی استنادات به مقالات و تولیدات علمی است که در سال های اخیر انتقادهای زیادی به آن شده و به همین دلیل برای حل آن از روش های مختلفی براساس استناد پیشنهاد شده است.

مندلی (Mendeley): ابزار ایجاد پروفایل پژوهشی

/
مندلی نرم افزار دانشگاهی و علمی رایگان (بر روی ویندوز، مکنتاش، لینوکس)…

گوگل اسکالر (Google Scholar): ابزار ایجاد پروفایل پژوهشی

/
گوگل اسکالر یک موتور کاوش علمی است که در سال 2004 ایجاد شد. از سال 2011 این امکان ایجاد شد که بتوان پروفایل ایجاد و مقالات خود را وارد کنید. هر بار به یکی از مقالات شما استناد می شود، اطلاع می دهد. بنابراین میزان استنادات به مقالات را می توان رصد کرد. همچنین پروفایل شما را در نتایج گوگل اسکالر می آورد. بی شک دیدن بیشتر، استناد بیشتر

اورکید (ORCID): ابزار ایجاد پروفایل پژوهشی

/
اورکید ORCID  كوتاه شده نام Open Researcher and Contributor ID  است. اورکید یک شناسه یا کد منحصر به فرد به هر نویسنده و پژوهشگر اختصاص می دهد. نشانه ارکید از 16 رقم تشکیل شده و هر نشانه ارکید مانند یک آدرس اینترنتی است

Loading