دگرسنجی یا آلتمتریکس چیست؟

در دنیای علم ستون فقرات علم‌سنجی استنادات به مقالات و تولیدات علمی است که در سال های اخیر انتقادهای زیادی به آن شده و به همین دلیل برای حل آن از روش های مختلفی براساس استناد پیشنهاد شده است.

یکی از موارد جایگزین یا تکمیل کننده تحلیل های استنادی دگرسنجه ها یا آلتمتریکس Altmetrics است. از این روش به غیر از استناد از معیارهای دیگری از قبیل تعداد به اشتراک گذاری برونداد علمی، اشاره به برونداد علمی در فضای مجازی، بحث در وبلاگ های پژوهشی، پوشش رسانه ای، ذخیره سازی در نرم افزارهای مدیریت استناد مثل مندلی، درج در شبکه های اجتماعی و …برای رتبه بندی استفاده می شود.

برای مثال اشاره و بحث درباره اثر علمی موردنظر در منابعی از قبیل News outlets،  Facebook، Twitter، Google،  publons، Mendeley، YouTube و …

در حال حاضر معروفترین ابزار دگرسنجی سایت www.altmetric.com  است. این ابزار هر ساله با ردیابی بیش از دو میلیون برونداد علمی  100 برونداد علمی تاثیرگذار و برتر، 100 ناشر، 100 حوزه پژوهشی، و 100 موسسه علمی را براساس دگرسنجه ها معرفی می کند. این منبع بیشترین توجه را در فضای مجازی به خود جلب کرده اند.

 علامت مشخص Altmetric شکل دونات آن است. مشخصه دیگر آلتمتریکس نمره ای است که براساس وزن دهی تعریف شده به طور خودکار به هر برونداد علمی می دهد تا میزان توجه آن را نسبت به بروندادهای دیگر مقایسه کند که این نمره در وسط دونات قرار می گیرد.

هر ساله این ابزار 100 مقاله برتر براساس دگرسنجه ها را گزارش می کند.

https://www.altmetric.com/about-our-data/altmetric-top-100/

یکی از مقالات برتر در این سال مقاله ای است که می تواند ویدئویی از شما تنها از طریق یک عکس ثابت ایجاد کند. در این مقاله از عکس مونالیزا استفاده شد.

Loading

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *