نرم افزار لاتکس LaTeX:نرم افزار تایپ و صفحه بندی

یکی از دوستان همراه از من خواستند که درباره نرم افزار لاتک مطلبی را  بذارم. البته سه سال پیش، من برای کتابخانه کارگاه آموزشی لاتک را به مناسبت هفته پژوهش برای دانشجویان برنامه ریزی و برگزار کردم. مدرس آن من نبودم 😊 و فقط آشنایی نظری با این نرم افزار دارم و به طور عملی با آن کار نکردم.😊

در هر حال، بنا به درخواست دوست گرامی، نرم افزار را معرفی و پیوندهای آموزشی که می تواند به شما کمک کند در این پست معرفی می کنم.

در واقع این مطلب نقش معرفی و ارجاعی به شما عزیزان برای آشنایی با این نرم افزار را دارد.
  • نرم افزار LaTeX، یک بسته نرم افزاری برای تایپ و صفحه بندی متون مختلف است مثل ورد ولی کاملا متفاوت. از آن می توان برای تهیه گستره وسیعی از انواع اسناد از نامه های شخصی و اداری گرفته تا مقاله و کتاب های فنی با حجم بالای فرمول های ریاضی و اشکال گرافیکی و جداول مورد استفاده قرار بگیرد.
  • از آن جا که این مجموعه نرم افزاری متن باز (Open Source) است، تنوع افزونه های نرم افزاری که کاربران و توسعه دهندگان به آن اضافه کرده اند، به کاربر این نرم افزار اجازه ایجاد متونی با کیفیت را می دهد. این بسته نرم افزاری، قابلیت های ویژه ای در نوشتن معادلات و روابط ریاضی و همچنین شماره گذاری و مدیریت آن ها دارد. پس اگر متن های شما دارای فرمول ها و معادلات ریاضی است این نرم افزار انتخاب خوبی است.
  • غیر از امکان وارد کردن روابط ریاضی به صورت شکیل و حرفه ای، قابلیت های دیگر LaTeX که برای نویسندگان مقالات علمی مفید خواهد بود، قابلیت ارجاع نویسی هوشمند به متون و مقالات علمی دیگر و همچنین قابلیت تغییر سریع قالب بندی برای ارسال مقاله به ژورنال ها و کنفرانس های مختلف است.
  • از طرف دیگر LaTeX این امکان را به محقق یا نویسنده مقاله می دهد که از قسمت هایی از مقاله خود در مقالات دیگرش استفاده کند، بدون این که نگران ناهمخوانی قالب بندی باشد.

حالا لینک های آموزشی این نرم افزار:

فیلم آموزش لاتکس LaTeX و ایجاد اولین پروژه که توسط فرادرس رایگان ارائه می شود. مدت آن دو ساعت و بیست و پنج دقیقه است.

https://faradars.org/courses/mvrtex9201a-introduction-of-latex-and-first-project#faradars_demo_free

 

فیلم آموزشی دیگر که کامل تر است و با یک هزینه کم می توانید آن را دانلود کنید در فرادرس وجود داردو مدت آن نه ساعت است.

https://faradars.org/courses/mvrtex9201-academic-writing-latex

پیوند دیگر فایل آموزشی در قالب پی دی اف است که آموزش مقاله نویسی با لاتکس را با تصویر و خیلی خوب مراحل کار با نرم افزار را می گوید.

http://smart.tabrizu.ac.ir/Files/Content/articleinLaTeX.pdf

پیوند دیگر هم به طور مفصل کار با نرم افزار را بیان می کند که توسط آقای حمید ضرابی تهیه شده است. (آشنایی مقدماتی با LATEX)

http://sharif.edu/~zarrabi/notes/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87_%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C_%D8%A8%D8%A7_latex

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *