چه وقت از جدول، شکل، نمودار در مقاله پژوهشی خود استفاده کنم؟

جداول و تصاویر نقش مهمی در افزایش کیفیت و تأثیر پژوهش شما دارند. جداول و تصاویر خوب آماده شده، در مقاله پژوهشی، به شما کمک می‏ کنند، داده های پیچیده را به روشی کوتاه، قابل‏ فهم و بصری، به صورت جذاب ارائه دهید.

پس بهتر است قبل از هر چیز، به این سوالات پاسخ دهید:

چه نوع داده ‏هایی را باید ارائه دهید؟

از جدول وقتی استفاده کنید که لازم است بسیاری از مقادیر دقیق عددی و سایر داده های خاص را در یک فضای کوچک جای دهید.

از تصویر یا نمودار زمانی استفاده کنید که لازم است روندها، الگوها و روابط داخلی و بین مجموعه داده ها را نشان دهید.

از متن زمانی استفاده کنید که داده های گسترده یا پیچیده ای برای ارائه ندارید و می توانید اطلاعات را از طریق متن به خوانندگان منتقل کنید.

میخواهید خوانندگان روی چه چیزی تمرکز کنند؟

از جدول وقتی استفاده کنید که می خواهید خوانندگان به جای مشاهده یک روند یا الگویی در بین مجموعه داده ها، روی مقادیر یا داده های عددی خاصی تمرکز کنند.

از تصویر یا نمودار زمانی استفاده کنید که می خواهید خوانندگان به جای تمرکز روی مقادیر دقیق داده ها، بر روی الگوی کلی در یک مجموعه داده متمرکز شوند (برای این منظور از نمودارها و نمودارهای داده ای استفاده کنید).

از متن زمانی استفاده کنید که خوانندگان را می توانید بدون استفاده از جدول، نمودار یا شکل روی اطلاعات کلیدی پژوهش خود متمرکز کنید.

هدف شما از ارائه اطلاعات چیست؟

از جدول وقتی استفاده کنید که نیاز به مقایسه و نمایش اختلاف مقادیر یا ویژگی ها از بین موارد مرتبط یا بین مواردی که دارای چندین ویژگی یا متغیر هستند.

از تصویر یا نمودار زمانی استفاده کنید که نیاز به به خلاصه کردن نتایج تحقیق دارید (برای این منظور از نمودارهای شماتیک، تصاویر، عکسها و نقشه ها استفاده کنید).

از متن زمانی استفاده کنید که داده هایتان، در یک جدول دو یا کمتر از دو ستونه ارائه می شود یعنی وقتی که شما مجموعه ای از داده های بزرگ ندارید.

چه چیزی را میخواهید از طریق دادهها توصیف کنید؟

از جدول وقتی استفاده کنید که می خواهید وجود یا عدم وجود ویژگی های خاص یا تأثیر متغیرهای خاص را نشان دهید .

از تصویر یا نمودار زمانی استفاده کنید که می خواهید به صورت بصری توالی از وقایع، رویه ها، ویژگی های جغرافیایی یا خصوصیات فیزیکی را ارائه دهید (برای این منظور از نمودارهای شماتیکی، تصاویر، عکس ها و نقشه ها استفاده کنید).

از متن زمانی استفاده کنید که می خواهید داده هایی را ارائه دهید که برای مطالعه فرعی هستند یا ارتباطی با نتایج اصلی مطالعه شما ندارند.

 

Loading

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *