چگونه یک مقدمه قانع‌کننده برای مقاله پژوهشی بنویسیم؟

/
مقدمه اولین قسمت از مقاله است که مساله و هدف مطالعه شما را توضیح می‌دهد. هدف مقدمه جلب توجه و ترغیب خوانندگان به خواندن تمام مقاله است. اما چگونه می‌توان یک مقدمه قانع‌کننده نوشت که خوانندگان را کنجکاو کند و همانند یک قلاب آنها را جذب و به دام بیاندازد.  تصویر زیر نشان می‌دهد که در قسمت مقدمه باید به چه نکاتی توجه کنید.

چکیده گرافیکی چیست؟

/
چکیده گرافیکی(graphical abstract) یا فهرست مطالب مصور یا چکیده تصویری ( visual TOC یا TOC figure  یا  visual abstract): شکلی است که به طور خلاصه و تصویری نتایج پژوهش شما را بیان می‌کند. به عبارتی خواننده باید بتواند با یک نگاه، ایده اصلی مقاله را از طریق تصویر دریافت کند.

واژه‌شناسی در مقاله‌نویسی

/
شناخت و اطلاع از واژگان نگارش مقاله کمک می کند تا درک درست و دقیقی از فعالیت‌ها و فرایندهای کاری مربوط به نگارش مقاله داشته باشید و شما را از سردرگمی رها خواهد کرد. در این مقاله به تعدادی از واژه‌ها خواهم پرداخت و به تدریج به آن اضافه خواهم کرد.

مقالات مروری چه مقالاتی هستند؟

/
مقالات مروری Review Paper مقالاتی هستند که بر اساس مقالات منتشر شده نگاشته می‌شوند. این مقالات حاصل پژوهش میدانی یا آزمایشگاهی نیستند. به عبارتی مقالات مروری به منظور بررسی و تبیین وضعیت موجود درباره یک موضوع یا مسئله، متون را بررسی و تحلیل می‌کنند.

بیست و پنج نکته برای بهبود مقاله پژوهشی خود

/
ناشری به نام MDPI بیش از 227 مجله در همه رشته‌ها بصورت دسترسی آزاد و رایگان منتشر می‌کند. یک کار جالب کرده! مقالاتی را که در طی 25 سال بدستش رسیده، بررسی کرده و 25 نکته را برای افزایش آگاهی و بهبود مقالات به پژوهشگران پیشنهاد داده است. در این نوشته این نکات را بیان می کنم.

با چهار حرکت در وب آو ساینس مقاله مروری پیدا کن: کلیپ آموزشی

/
پایگاه های استنادی از مهمترین پایگاه های اطلاعاتی برای جستجوی و یافتن مقالات تاثیرگذار و پراستناد است. با استفاده از این پایگاه ها شما می تونید به اطلاعاتی درباره آثار و استنادهای سایر نویسندگان به آثار، تعیین و شناسایی مجلات مهم برای انتشار مقاله، تعیین و شناسایی نویسندگان، موسسات و کشورهای هسته در آن حوزه موضوعی، تعیین و شناسایی کلیدواژه های استاندارد، تعیین روند رشد مقالات در آن حوزه موضوعی، امکان دسترسی به متن کامل مقالات از طریق یک مجرا دست یابید.

با چهار حرکت در اسکوپوس مقاله مروری پیدا کن: کلیپ آموزشی

/
این پایگاه ها به پژوهشگران کمک می کنه تا مقالات هسته و مهم را شناسایی و مسیر پژوهش یا مدل مفهومی پژوهش را به درستی ترسیم کنند. همواره به دانشجویان توصیه می کنم کار پژوهشی خود را با پایگاه های استنادی اسکوپوس و ای اس ای آغاز کنند.

نحوه نوشتن عنوان مقاله: کلیپ آموزشی

/
وقتی سردبیران مجلات، داوران و خوانندگان، مقاله شما را می بینند، «عنوان مقاله» اولین بخشی است که توجه آنان را جلب می کند. در این ویدئو به صورت کاربردی و عملی و با مثال در پنچ گام نحوه نوشتن عنوان برای یک مقاله پژوهشی بیان می شود.

Loading