چطور سریعتر بخونیم؟

کتاب‏ها زیادند و زمان کم

اجازه بدین حدس بزنم، شما کتاب‏های زیادی در قفسه دارید که هنوز نخوندین.  کتاب‏های جذابی هستند و نمی‏ تونید مقاومت کنید. دوست دارید خیلی سریع این کتاب‏ها را بخونید و خیلی زودتر به همه اونا برسید. در این مقاله تعدادی پیشنهاد ساده برای کمک به خواندن سریعتر می دم، البته بدون اینکه روی درک شما تاثیر بذاره.

هدف روزانه برای مطالعه تعیین کنید

هدف روزانه برای خواندن تعیین کنید، این هدف را با دو صفحه بیشتر در هر روز افزایش دهید. این به شما برای خواندن منظم انگیزه داده و سرعت خواندن تان را افزایش می‏ دهد.

زمان خواندن خود را ثبت  و ردیابی کنید

مثلا با استفاده از نرم ‏افزار شبیه Bookly یا هر نرم افزاری که می شناسید، برای ثبت دقیق مدت زمان مطالعه در هر روز. زمان‏سنجی داره که می‏توانید هنگامی‏ که مطالعه را آغاز کردید، فعال کنید. این گونه نرم‏ افزارها به شما میانگین حجم خواندن در هر روز را می دهد. از آن می ‏توانید برای تعیین هدف استفاده کنید.

با انگشتان بخوانید

وقتی کتابی را می‏خونیم، چشم‏ ها در پاراگراف‏ ها و جملات سرگردان و گم می ‏شوند. یک راه آسان برای جلوگیری از این کار، استفاده از انگشت خود در هنگام خواندن است تا از گم شدن جمله‏ ها و اتلاف وقت جلوگیری شود. این روش بسیار به سرعت خواندن و درک مطالب کمک می‏ کند.

اصلا کلمات را تلفظ نکنید

وقتی می‏ خونیم، تمایل داریم در ذهن خود با صدای بلند بخونیم و برای تلفظ صحیح کلمات دچار استرس می‏شیم. این حواس پرتی بزرگی است که شاید از آن آگاهی نداشته باشید. با آگاهی از این موضوع و تمرین خواندن بدون تلفظ هر کلمه، م ی‏توان از این امر اجتناب کرد.

محیط آرامی را انتخاب کنید

شاید مهمترین پیشنهاد باشد. خواندن در محیط‏ های پرسروصدا می‏ تواند موجب حواس پرتی شود. راه حل خوب این است که در محیطی مانند اتاق در بسته یا در زمانی که هیچ کسی نتواند برای شما مزاحمتی ایجاد کند، مطالعه کنید. مثلا صبح زود که همه خوابن مطالعه کنید. البته به عادت شما بستگی دارد، شاید در نیمه شب.

 

Loading

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *