چگونه یک مقاله علمی بخوانیم: یک راهنمای ساده

آیا هنگام خواندن مقالات علمی احساس خستگی می‌کنید؟ در این مقاله، قصد دارم یک راه‌حل پنج مرحله‌ای برای مطالعه، درک و استفاده از یافته‌های مقالات پژوهشی به شما نشان دهم. این شیوه به شما کمک می‌کند تا سریعتر اصطلاحات پیچیده، داده ‌ها و ایده‌های اصلی مقاله را بررسی کنید:

مرحله 1: مطالعه سطحی

برای به دست آوردن تصویری از مقاله با عنوان، چکیده و مقدمه مقاله شروع کنید. تاریخ انتشار را برای اطمینان بررسی کنید و اصطلاحات ناآشنا را یادداشت کنید. بررسی کنید که آیا مقالات مجله، داوری می‌شود ( (peer-reviewed یا خیر.

مرحله 2: از خود سؤال کنید

از خود سؤالات مهمی بپرسید، مانند حجم نمونه و اینکه آیا جامعه نماینده جامعه بزرگتر است. تکرارپذیری مطالعه (پایایی و روایی)، منابع مالی، و هرگونه محدودیت شناسایی شده در بخش بحث مقاله (Discussion) را بررسی کنید.

مرحله 3: سوالات پژوهش مقاله را رمزگشایی کنید

پرسش‌های پژوهشی را که نویسندگان مقاله قصد پاسخ دادن به آن را دارند تعیین کنید، ارزیابی کنید که آیا یافته‌ها به خوبی توسط شواهد پشتیبانی می‌شوند، نوآوری و اصیل بودن یافته‌ها را در نظر بگیرید، و بررسی کنید که آیا یافته‌ها با سایر پژوهش‌ها در این زمینه مطابقت دارند یا خیر.

مرحله 4: نتایج را تفسیر کنید

با بررسی مباحث کلیدی و یافته‌های جدید و بررسی دقیق نمودارها و جداول، نتایج را با احتیاط تفسیر کنید و درک خود را بنویسید.

مرحله 5: خلاصه کردن

افکار و برداشت خود را خلاصه و یادداشت‌برداری کنید، سوالات نویسندگان را مرور کنید، درباره مراحل بعدی فکر کنید و درباره مقالات با دیگران بحث کنید.

خودشه! اجازه ندهید دیگر مقالات علمی  شما را بترسانند.

توجه: صحبت درباره مقاله در یک گروه ژورنال‌کلاب یا در محیط غیررسمی‌تر، گفتگو با دوستان و خواندن فعال، مطالعه مقاله را لذت‌بخش می‌کند.

 

Loading

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *