چرا کتابداری را انتخاب کردید؟

در تحقیقی با عنوان “چرا کتابداری را انتخاب کردید؟ دلایل معلمان برای تغییر شغلشان” از 17 کتابدار شاغل در کتابخانه های کشور غنا که همگی پیش از این شغل معلمی داشتند، این پرسش  پرسیده شد: چرا و به چه دلیل کتابداری را به عنوان یک مسیر شغلی انتخاب کردید؟. با تجریه و تحلیل داده های حاصل از مصاحبه چهار دلیل عمده عبارت از درآمد و حقوق بهتر، رابطه کتابداری با تدریس و آموزش، عشق به کتاب ها، فضای کاری و دامنه فرصت ها برای کتابداران بدست آمد.

درآمد و حقوق بهتر: آنچه که با تجزیه و تحلیل صحبت های کتابداران غنا مشخص می شود، کتابداران در موسسات دانشگاهی از پرداختی بهتری برخورداند و این دلیل تغییر شغل معلمی به کتابداری است. همچنین می توانستند کار تدریس را نیز دنبال کنند.

رابطه کتابداری با تدریس و آموزش: واقعیت این است که کتابداری، تدریس را پشتیبانی و تکمیل می کند و هیچ تفاوتی بین کتابداری و تدریس وجود ندارد چون اطلاعات مورد نیاز مردم را گردآوری می کند. این نقطه مشترک، بسیاری از معلمان را بر می انگیزد به کتابداری تغییر شغل دهند. همچنین دریافتند هر دو حرفه یکسان است و مکمل یکدیگرند.

عشق به کتاب: کتابخانه فرصتی برای کسانیکه که می خواهند بخوانند فراهم می کند. به نظر می رسد به همین دلیل است که افراد معدودی وارد حرفه کتابداری می شوند. آنها عاشق کتابداری شدند چون با کتاب سروکار دارد.

فضای کاری و دامنه فرصت ها برای کتابداران: کتابداران فرصتهای بی شماری دارند، به همین دلیل می خواهند وارد شغل کتابداری شوند. کتابداران می توانند در موسسات آموزشی و غیرآموزشی مشغول شوند و معلمان صرفا به محیط آموزشی محدود می شوند. همچنین بدلیل کمبود منابع مالی برای استخدام جدید و تقاضای بالا برای معلم شدن نسبت به کتابداری، فرصت های کمی برای معلمان وجود دارد. دامنه فرصتهای قابل دسترس برای کتابداران یکی از دلایل تغییر شغل معلمی به کتابداری است.

باید توجه داشت که این چهار دلیل بیان شده در بافت کتابخانه های کشور غنا بدست آمده  و شاید نتوان به طور کامل به بافت کتابخانه کشور تعمیم داد و به تحقیق بیشتر نیاز دارد. با این وجود برخی از دلایل مطرح شده، شاید دلیل ورود ما کتابداران ایران به حرفه باشد. به نکاتی که این کتابداران اشاره کردند تامل کنیم و اینکه قدر حرفه خود را بدانیم و از فرصت های پیش روی مان استفاده کنیم. دانش و مهارت حرفه ای خود را افزایش دهیم تا خدمات اثربخش تری برای جامعه خود مهیا کنیم.

اصل مقاله:

 Franklin Gyamfi Agyemang (2019), So what made you choose librarianship? Reasons teachers give for their career switch. Library Philosophy and Practice (e-journal). https://digitalcommons.unl.edu/libphilprac/2623/

Loading

امتیاز بدهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *